Твист (Емсланд)

Координати: 52°37′0″N 7°02′0″E / 52.61667° СГШ; 7.03333° ИГД / 52.61667; 7.03333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Твист
Општинското собрание
Општинското собрание
Општинското собрание
Знаме на Твист
Грб на Твист
Твист во рамките на Германија
Твист
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Градоначалник Петра Либерс (ДХС)
Основни податоци
Површина 105,61 км2
Надм. височина 16 м
Население 9.473 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 90 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49767
Повик. бр. 0 59 36
Портал www.twist-emsland.de
Местоположба на Твист во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°37′0″N 7°02′0″E / 52.61667° СГШ; 7.03333° ИГД / 52.61667; 7.03333

Твист (германски: Twist) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа непосредно на границата со Холандија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во западниот дел на округот непосредно на границата со Холандија.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На север се граничи со градот Харен, на исток со градот Мепен и општината Гесте, на југ со општината Витмаршен, како и со општинските заедници Нојенхаус и Емлиххајм во округот Грофовијата Бентхајм и на запад со општината Емен во покраината Дренте во Холандија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Твист се состои од следниве места:

  1. Адорф
  2. Хебелермер
  3. Хезепертвист
  4. Нојринге
  5. Рилермор/Рилерфелд
  6. Рилертвист со Билт
  7. Шенингсдорф

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Twist на Ризницата ?