Лоруп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоруп
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Лоруп
Лоруп во рамките на Германија
Лоруп
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Верлте
Градоначалник Вилхелм Хелмер (ДХС)
Основни податоци
Површина 51,22 км2
Надм. височина 30 м
Население 3.249 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26901
Повик. бр. 0 59 54
Портал www.lorup.de
Местоположба на Лоруп во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°55′31″N 7°38′31″E / 52.92528° СГШ; 7.64194° ИГД / 52.92528; 7.64194Координати: 52°55′31″N 7°38′31″E / 52.92528° СГШ; 7.64194° ИГД / 52.92528; 7.64194

Лоруп (германски: Lorup) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Лоруп се наоѓа во североисточниот дел на Химлинг, на височина до 73 метри. Највисока точка во рамки на селото е 42 метри на Бушхее.[2] Околу 18 километри североисточно се наоѓа градот Фризојте.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на север се општините Бреденберг, Естервеген и Хилкенброк во општинската заедница Нордхимлинг, на исток е општината Растдорф, на југ е општината Шпанхаренштете и на запад е општината Бергер во општинската заедница Зегел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Hans Meyer-Wellmann: Flurnamen; Herausgegeben vom Heimatring Lorup (Die Verwechslung Buschhöhe / Helkensberg beruht auf einem Bezeichnungsfehler der ersten Topographischen Karte. Während die Buschhöhe mit 42 m über NHN nordöstlich vom Ortskern liegt, wird der Helkensberg heute von der Straße Lorup > Breddenberg durchschnitten.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]