Фрезенбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фрезенбург
Капела во Фрезенбург
Капела во Фрезенбург
Грб на Фрезенбург
Фрезенбург is located in Германија
Фрезенбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Латен
Месни единици 3
Градоначалник Герхард Фирс (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,59 км2
Надм. височина 9 м
Население 911 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49762
Повик. бр. 05933
Портал www.fresenburg.de
Местоположба на Фрезенбург во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°53′0″N 7°18′0″E / 52.88333° СГШ; 7.30000° ИГД / 52.88333; 7.30000Координати: 52°53′0″N 7°18′0″E / 52.88333° СГШ; 7.30000° ИГД / 52.88333; 7.30000

Фрезенбург (германски: Fresenburg) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фрезенбург се наоѓа на Емс и на Каналот Дортмунд-Емс, помеѓу градовите Папенбург и Мепен.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Фрезенбург се граничи на север со општината Клузе во општинската заедница Дерпен, на исток со општината Ренкенберге, на југ со општините Латен и Нидерланген, а на запад со општината Зуструм.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Фрезенбург се состои од следниве места:

  • Фрезенбург
  • Дите
  • Мелструп

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]