Растдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Растдорф
Селската црква
Селската црква
Грб на Растдорф
Растдорф is located in Германија
Растдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Верлте
Градоначалник Хартмут Моркамп (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,33 км2
Надм. височина 30 м
Население 1.070 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26901
Повик. бр. 0 59 56
Портал www.rastdorf.de
Местоположба на Растдорф во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°54′0″N 7°42′0″E / 52.90000° СГШ; 7.70000° ИГД / 52.90000; 7.70000Координати: 52°54′0″N 7°42′0″E / 52.90000° СГШ; 7.70000° ИГД / 52.90000; 7.70000

Растдорф (германски: Rastdorf) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Растдорф се наоѓа во североисточниот дел на областа Химлинг во Емсланд. Поголеми градови во близина се Фризојте на околу 16 километри североисточно, Клопенбург на околу 24 километри источно, Папенбург на околу 28 километри, Хазелине на околу 31 километар јужно и окружниот град Мепен на околу 37 километри југозападно.

Највисока точка кај Растдорф е Квекенберг со 35 метри.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на север се општините Хилкенброк во општинската заедница Нордхимлинг, на североисток е градот Фризојте во округот Клопенбург, на југоисток е општината Фрес, на југ е градот Верлте и Бокхолте и на запад се општините Шпанхаренштете и Лоруп.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]