Лине

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лине
Селската црква во Лине
Селската црква во Лине
Знаме на Лине
Грб на Лине
Лине is located in Германија
Лине
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Шпеле
Градоначалник Магдалена Вилмес
Основни податоци
Површина 30,25 км2
Надм. височина 32 м
Население 1.975 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 48480
Повик. бр. 0 59 06
Портал www.luenne.de
Местоположба на Лине во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 53°25′56″N 7°25′34″E / 53.43222° СГШ; 7.42611° ИГД / 53.43222; 7.42611Координати: 53°25′56″N 7°25′34″E / 53.43222° СГШ; 7.42611° ИГД / 53.43222; 7.42611

Лине (германски: Lünne) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во јужниот дел на округот Емсланд во Долна Саксонија. Низ општината тече Гросе Аа.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на север се градот Линген, на североисток општините Месинген и Бестен во општинската заедница Фререн, на југ со општината Шпеле и на запад со општината Емсбирен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]