Бестен

Координати: 52°26′0″N 7°30′0″E / 52.43333° СГШ; 7.50000° ИГД / 52.43333; 7.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бестен
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Знаме на Бестен
Грб на Бестен
Бестен во рамките на Германија
Бестен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Фререн
Градоначалник Вернер Ахтереш (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,81 км2
Надм. височина 32 м
Население 1.640 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49832
Повик. бр. 0 59 05
Местоположба на Бестен во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°26′0″N 7°30′0″E / 52.43333° СГШ; 7.50000° ИГД / 52.43333; 7.50000

Бестен (германски: Beesten) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во јужниот дел на областа Емсланд на Гросе Аа, околу 16 километри југоисточно од градот Линген и 23 километри северозападно од Ибенбирен.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на североисток е градот Фререн, на југоисток е општината Шапен, на југ и запад е општината Лине, како и Месинген на североисток.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]