Лее (Емсланд)

Координати: 53°00′12″N 7°19′49″E / 53.00333° СГШ; 7.33028° ИГД / 53.00333; 7.33028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лее
Селската црква во Лее
Селската црква во Лее
Селската црква во Лее
Грб на Лее
Лее во рамките на Германија
Лее
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Дерпен
Градоначалник Јохан Мардинк (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,87 км2
Надм. височина 6 м
Население 964 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26892
Повик. бр. 04962
Портал www.lehe-ems.de
Местоположба на Лее во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 53°00′12″N 7°19′49″E / 53.00333° СГШ; 7.33028° ИГД / 53.00333; 7.33028

Лее (германски: Lehe) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Лее се наоѓа во северниот дел на округот помеѓу градот Папенбург и окружниот град Мепен. Таа е опкружена од реките Емс, Дефер и Лаке.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Северно од Лее на околу десет километри се наоѓа градот Папенбург. Источно од Лее се наоѓа општината Нојлее, на околу шест километри. На иста оддалеченост се наоѓаат и општината Хеде на запад и општината Дерпен на југ.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]