Випинген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Випинген
Црквата во Випинген
Црквата во Випинген
Црквата во Випинген
Грб на Випинген
Випинген во рамките на Германија
Випинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Дерпен
Градоначалник Мартин Хемпен (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,54 км2
Надм. височина 14 м
Население 974 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26892
Повик. бр. 04966
Портал www.hallo-wippingen.de
Местоположба на Випинген во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°55′0″N 7°25′0″E / 52.91667° СГШ; 7.41667° ИГД / 52.91667; 7.41667Координати: 52°55′0″N 7°25′0″E / 52.91667° СГШ; 7.41667° ИГД / 52.91667; 7.41667

Випинген (германски: Wippingen) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Випинген се наоѓа во северозападниот дел на Емсланд. Општината се наоѓа околу седум километри источно од реката Емс, околу 17 километри јужно од градот Папенбург и околу 25 километри северно од окружниот град Мепен.

Низ северниот дел на општината поминува северниот дел на поранешната пруга за магнетнолебдечки воз „Трансрапид“.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Випинген се состои од истоименото место и Штротбург, мало место северно од главното место.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]