Херцлаке

Координати: 52°42′0″N 7°35′0″E / 52.70000° СГШ; 7.58333° ИГД / 52.70000; 7.58333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Херцлаке
Црквата во Херцлаке
Црквата во Херцлаке
Црквата во Херцлаке
Грб на Херцлаке
Херцлаке во рамките на Германија
Херцлаке
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Херцлаке
Месни единици 5
Градоначалник Ханс Бескен (ДХС)
Основни податоци
Површина 49,77 км2
Надм. височина 25 м
Население 4.593 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49770
Повик. бр. 05962
Местоположба на Херцлаке во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°42′0″N 7°35′0″E / 52.70000° СГШ; 7.58333° ИГД / 52.70000; 7.58333

Херцлаке (германски: Herzlake) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Херцлаке се наоѓа северозападно од Анкумер Хее на реката Хазе, помеѓу Хазелине и Ленинген. Источно од местото завршува делтата на Хазе со спојување на Гросен Хазе и каналот Ханенмор како продолжение на Клајнен Хазе; западно од него се влива Зидраде во Хазе.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се: на север е општината Леден, на исток е градот Ленинген во округот Клопенбург и општината Берге (општинска заедница Фирстенау) во округот Оснабрик, на југ е општината Дорен и на запад е градот Хазелине.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Местоположба на местата во општината

  1. Бокхоф
  2. Фелзен
  3. Херцлаке
  4. Нојенланде
  5. Веструм

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]