Прејди на содржината

Лан (Химлинг)

Координати: 52°49′0″N 7°37′0″E / 52.81667° СГШ; 7.61667° ИГД / 52.81667; 7.61667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лан
Католичката црква во Лан
Католичката црква во Лан
Католичката црква во Лан
Грб на Лан
Лан во рамките на Германија
Лан
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Верлте
Градоначалник Бернхард Винклер (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,25 км2
Надм. височина 30 м
Население 868 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49757
Повик. бр. 0 59 51
Портал www.lahn-emsland.de
Местоположба на Лан во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°49′0″N 7°37′0″E / 52.81667° СГШ; 7.61667° ИГД / 52.81667; 7.61667

Лан (германски: Lahn) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Лан се наоѓа во Емсланд, неколку километри источно од Химлинг. Општината се наоѓа југозападно од гратчето Верлте помеѓу Нордраде и Мителраде.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на север и на исток се општините Верлте, на југ е општината Леден во општинската заедница Херцлаке и на запад се општините Хивен и Зегел во општинската заедница Зегел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]