Фререн

Координати: 52°28′0″N 7°32′0″E / 52.46667° СГШ; 7.53333° ИГД / 52.46667; 7.53333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фререн

Freren

Градското собрание
Градското собрание
Градското собрание
Знаме на Фререн
Грб на Фререн
Фререн во рамките на Германија
Фререн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Фререн
Градоначалник Клаус Прекел (ДХС)
Основни податоци
Површина 48,81 км2
Надм. височина 33 м
Население 5.115 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49832
Повик. бр. 05902
Портал www.freren.de
Местоположба на градот Фререн во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°28′0″N 7°32′0″E / 52.46667° СГШ; 7.53333° ИГД / 52.46667; 7.53333

Фререн (германски: Freren) — мал град во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 15 километри источно од градот Линген. Во минатото бил дел од поранешниот округ Линген, кој се наоѓал во јужниот дел на денешниот округ Емсланд.

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница од 1974 година. Градските права ги добил во 1723 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фререн се наоѓа во округот Емсланд, близу сојузната граница со Северна Рајна-Вестфалија, југоисточно од Лингенер Хее.

Во непосредна близина се наоѓаат градовите Линген (15 км на северозапад), Ибенбирен (26 км на југоисток), Рајне (23 км на југозапад) и Фирстенау (11 км на североисток). Поголем голем град во близина е Оснабрик на југоисток.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Фререн се граничи на север со општината Ленгерих во истоимената општинска заедница, на исток со општината Андервене, градот Фирстенау во општинската заедница Фирстенау во округот Оснабрик и општината Хопстен во округот Штајнфурт во Северна Рајна-Вестфалија, на југ е општината Шапен во општинската заедница Шпеле и на запад се општините Бестен, Месинген и Туине.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Поранешните имоти Лое-Венслаге, Герингхузен, Линсфелд, Зутруп, Остви, Зетлаге и Оверватер претставуваат делови на градот од 1974 година.

Покрај нив, и Андервене претставувал поранешен имот на Фререн, но денес Андервене е самостојна општина.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет се состои од 17 избрани членови.[2] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 12 септември 2021 година биле добиени следниве резултати:[3]

Партии и листи Удел Места
CDU Демохристијански сојуз на Германија 85,16 14
SPD Социјалдемократска партија на Германија 14,84 3
Вкупно 100 17
Излезност = 54,95%

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалникот се избира директно, а моментален градоначалник е Клаус Прекел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten Архивирано на 10 јуни 2020 г., abgerufen am 28. Dezember 2016.
  3. Ergebnis der Kommunalwahl 2021 auf votemanager.kdo.de; abgerufen am 19. September 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]