Прејди на содржината

Дорен (Емсланд)

Координати: 52°38′0″N 7°34′0″E / 52.63333° СГШ; 7.56667° ИГД / 52.63333; 7.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дорен
Селската црква во Дорен
Селската црква во Дорен
Селската црква во Дорен
Грб на Дорен
Дорен (Емсланд) во рамките на Германија
Дорен (Емсланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Херцлаке
Градоначалник Јоханес Дикер (UWG)
Основни податоци
Површина 25,64 км2
Надм. височина 25 м
Население 1.148 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49770
Повик. бр. 05962
Местоположба на Дорен во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°38′0″N 7°34′0″E / 52.63333° СГШ; 7.56667° ИГД / 52.63333; 7.56667

Дорен (германски: Dohren) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Дорен се наоѓа во источниот дел на округот Емсланд во Долна Саксонија.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се општината Херцлаке на север, општината Берге на исток во општинската заедница Фирстенау во округот Оснабрик, општината Ветруп на југ во општинската заедница Ленгерих и градот Хазелине на запад.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината настанала на 1 јануари 1963 година со спојување на обете поранешни општини Грос Дорен и Клајн Дорен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]