Хандруп

Координати: 52°33′42″N 7°34′36″E / 52.56167° СГШ; 7.57667° ИГД / 52.56167; 7.57667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хандруп
Селската црква и гимназијата
Селската црква и гимназијата
Селската црква и гимназијата
Грб на Хандруп
Хандруп во рамките на Германија
Хандруп
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Ленгерих
Градоначалник Josef Mauentöppen (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,60 км2
Надм. височина 28 м
Население 795 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49838
Повик. бр. 05904
Портал www.handrup.de
Местоположба на Хандруп во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°33′42″N 7°34′36″E / 52.56167° СГШ; 7.57667° ИГД / 52.56167; 7.57667

Хандруп (германски: Handrup) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хандруп се наоѓа околу 20 километри источно од реката Емс, каналот Дортмунд-Емс и градот Линген. Местото Штрот се развило како ново главно место во последните години.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Хандруп се граничи на североисток со општината Ветруп, на исток со општината Бипен и градот Фирстенау (обете во општинската заедница Фирстенау во округот Оснабрик), на југ со општината Андервене во општинската заедница Фререн и на запад со општината Ленгерих.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хандруп е составена од следниве места:

  • Хеструп
  • Дорф
  • Флакен
  • Штепенберге
  • Нојенграбен
  • Штрот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]