Дерзум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дерзум
Сретселото во Дерзум
Сретселото во Дерзум
Знаме на Дерзум
Грб на Дерзум
Дерзум is located in Германија
Дерзум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Дерпен
Градоначалник Херман Косман (ДХС)
Основни податоци
Површина 28,57 км2
Надм. височина 7 м
Население 1.467 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26906
Повик. бр. 04963
Портал www.dersum.de
Местоположба на Дерзум во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°57′37″N 7°16′32″E / 52.96028° СГШ; 7.27556° ИГД / 52.96028; 7.27556Координати: 52°57′37″N 7°16′32″E / 52.96028° СГШ; 7.27556° ИГД / 52.96028; 7.27556

Дерзум (германски: Dersum) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Дерзум се наоѓа помеѓу реката Емс на исток и границата со Холандија на запад. Градот Харен се наоѓа 24 километри јужно, додека Папенбург се наоѓа околу 17 километри североисточно од Дерзум.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се општината Хеде на север, општините Дерпен и Клузе на исток и општината Валхум на југ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]