Прејди на содржината

Гесте

Координати: 52°36′0″N 7°16′0″E / 52.60000° СГШ; 7.26667° ИГД / 52.60000; 7.26667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гесте
Црквата во Остерброк
Црквата во Остерброк
Црквата во Остерброк
Знаме на Гесте
Грб на Гесте
Гесте во рамките на Германија
Гесте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Месни единици 7
Градоначалник Хелмут Хеке (ДХС)
Основни податоци
Површина 133,07 км2
Надм. височина 23 м
Население 11.575 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49744
Повик. бр. 05937, 05907, 05963
Портал www.geeste.de
Местоположба на Гесте во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°36′0″N 7°16′0″E / 52.60000° СГШ; 7.26667° ИГД / 52.60000; 7.26667

Гесте (германски: Geeste) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Гесте се наоѓа во Емсланд помеѓу Мепен на север и Линген на југ.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

На северозапад се граничи со општината Твист, на север со градот Мепен, на исток со градот Хазелине и општинската заедница Ленгерих. На југ се наоѓа градот Линген, како и општината Витмаршен во Грофовијата Бентхајм.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Кон општината Гесте припаѓаат местата Гесте, Грос- и Клајн Хезепе, Остерброк, Брамхар, Фарло и Далум со населбата Гросер Занд.

  1. Брамхар
  2. Далум
  3. Гесте
  4. Грос Хезепе
  5. Клајн Хезепе
  6. Остерброк
  7. Фарло

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]