Прејди на содржината

Латен

Координати: 52°52′0″N 7°19′0″E / 52.86667° СГШ; 7.31667° ИГД / 52.86667; 7.31667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Латен
Селската црква во Латен
Селската црква во Латен
Селската црква во Латен
Грб на Латен
Латен во рамките на Германија
Латен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Латен
Месни единици 5
Градоначалник Норберт Холтерман (ДХС)
Основни податоци
Површина 38,02 км2
Надм. височина 13 м
Население 6.829 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 180 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49762
Повик. бр. 0 59 33
Местоположба на Латен во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°52′0″N 7°19′0″E / 52.86667° СГШ; 7.31667° ИГД / 52.86667; 7.31667

Латен (германски: Lathen) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Во Латен се наоѓал објектот за тестирање на пробна пруга за магнетнолебдечки воз „Трансрапид“.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Латен се наоѓа помеѓу Дерпен и Харен на реката Емс и на каналот Дортмунд-Емс. Осум километри источно започнува Химлинг, шумски ридски масив.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Латен се граничи на север со општините Фрезенбург и Ренкенберге, на исток со општината Зегел во истоимената општинска заедница, на југ со градот Харен и на запад со општините Оберланген, Зуструм и Нидерланген.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Латен, кон општината припаѓаат местата Катен-Фракел, Хилтер, Катен-Зидлунг, Динефен и Латен-Ван.

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]