Ренкенберге

Координати: 52°54′0″N 7°23′0″E / 52.90000° СГШ; 7.38333° ИГД / 52.90000; 7.38333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ренкенберге
Селската црква во Ренкенберге
Селската црква во Ренкенберге
Селската црква во Ренкенберге
Грб на Ренкенберге
Ренкенберге во рамките на Германија
Ренкенберге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Латен
Месни единици 3
Градоначалник Хајнрих Бојер (ДХС)
Основни податоци
Површина 18,98 км2
Надм. височина 14 м
Население 688 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49762
Повик. бр. 05933
Портал www.Renkenberge.de
Местоположба на Ренкенберге во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°54′0″N 7°23′0″E / 52.90000° СГШ; 7.38333° ИГД / 52.90000; 7.38333

Ренкенберге (германски: Renkenberge) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ренкенберге се наоѓа помеѓу градовите Папенбург и Мепен на еден страничен канал на блискиот канал Дортмунд-Емс.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Ренкенберге се граничи на север со општините Клузе и Випинген во општинската заедница Дерпен, на исток со општините Верпело и Зегел во општинската заедница Зегел, на југ со општините Латен и Латен-Ван и на запад со општините Фрезенбург и Зуструм.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Ренкенберге, Гутсхоф и Мелструп-Зидлунг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]