Нојбергер

Координати: 52°58′0″N 7°27′0″E / 52.96667° СГШ; 7.45000° ИГД / 52.96667; 7.45000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојбергер
Грб на Нојбергер
Нојбергер во рамките на Германија
Нојбергер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Дерпен
Градоначалник Улрих Милер (СГ)
Основни податоци
Површина 16,49 км2
Надм. височина 16 м
Население 1.528 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26909
Повик. бр. 04966
Портал www.gemeinde-neuboerger.de
Местоположба на Нојбергер во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°58′0″N 7°27′0″E / 52.96667° СГШ; 7.45000° ИГД / 52.96667; 7.45000

Нојбергер (германски: Neubörger) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нојбергер се наоѓа во Емсланд на северозападниот раб од ридскиот масив Химлинг помеѓу градовите Папенбург на север и Мепен на југ, како и помеѓу општините Дерпен на запад и Зурволд на исток. Непосредно западно од местото се наоѓа северниот дел од пробната пруга за магнетнолебдечки воз „Трансрапид“.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се: на североисток е општината Зурволд во општинската заедница Нордхимлинг, на југоисток е општината Бергер во општинската заедница Зегел, на југ е општината Випинген и на запад е општината Дерпен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]