Ланген (Емсланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ланген
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Ланген
Ланген (Емсланд) во рамките на Германија
Ланген (Емсланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Ленгерих
Градоначалник Франц Уленберг (ДХС)
Основни податоци
Површина 33,52 км2
Надм. височина 47 м
Население 1.462 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49838
Повик. бр. 05904
Местоположба на Ланген во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°32′30″N 7°28′7″E / 52.54167° СГШ; 7.46861° ИГД / 52.54167; 7.46861Координати: 52°32′30″N 7°28′7″E / 52.54167° СГШ; 7.46861° ИГД / 52.54167; 7.46861

Ланген (германски: Langen) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ланген се наоѓа на северниот раб од Лингенер Хее, околу 10 километри источно од реката Емс и градот Линген.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Ланген се граничи на север со општините Бавинкел и Герстен, на исток со општината Ленгерих, на југ со општините Туине и Месинген во општинската заедница Фререн и на запад со градот Линген.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Ланген е составена од следниве места:

  • Нордхолте
  • Зопенхок
  • Рутен
  • Еспел
  • Рентруп
  • Грумсмилен
  • Клајн-Тирел
  • Ланген-Центрум

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]