Оберланген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оберланген
Грб на Оберланген
Оберланген is located in Германија
Оберланген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Латен
Градоначалник Георг Раминг-Фрезен (ДХС)
Основни податоци
Површина 22,12 км2
Надм. височина 9 м
Население 989 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49779
Повик. бр. 05933
Портал oberlangen.de
Местоположба на Оберланген во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°51′0″N 7°17′0″E / 52.85000° СГШ; 7.28333° ИГД / 52.85000; 7.28333Координати: 52°51′0″N 7°17′0″E / 52.85000° СГШ; 7.28333° ИГД / 52.85000; 7.28333

Оберланген (германски: Oberlangen) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Оберланген се наоѓа помеѓу градовите Папенбург и Мепен на реката Емс.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Оберланген се граничи на север со општината Нидерланген и понатаму со Латен, додека на југ со градот Харен.

Историја[уреди | уреди извор]

Во селото се наоѓал воен камп. Денес, постојат масовни гробници на советски затвореници, како и поединечни гробови на полски и италијански затвореници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]