Ветруп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ветруп
Селската црква
Селската црква
Грб на Ветруп
Ветруп is located in Германија
Ветруп
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Ленгерих
Градоначалник Херман Бернинг (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,8 км2
Надм. височина 28 м
Население 524 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49838
Повик. бр. 0 59 09
Портал www.wettrup.de
Местоположба на Ветруп во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°34′0″N 7°35′0″E / 52.56667° СГШ; 7.58333° ИГД / 52.56667; 7.58333Координати: 52°34′0″N 7°35′0″E / 52.56667° СГШ; 7.58333° ИГД / 52.56667; 7.58333

Ветруп (германски: Wettrup) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ветруп се наоѓа околу 20 километри источно од реката Емс и градот Линген, прилично еднакво оддалечен од градовите Хазелине и Фирстенау.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Ветруп се граничи на север со градот Хазелине и општината Дорен во општинската заедница Херцлаке, на исток со општините Берге и Бипен, обете во општинската заедница Фирстенау во округот Оснабрик, како и со општината Хандруп на југозапад.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]