Прејди на содржината

Зуструм

Координати: 52°55′0″N 7°16′0″E / 52.91667° СГШ; 7.26667° ИГД / 52.91667; 7.26667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зуструм
Селската црква во Зуструм
Селската црква во Зуструм
Селската црква во Зуструм
Грб на Зуструм
Зуструм во рамките на Германија
Зуструм
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Латен
Месни единици 3
Градоначалник Хајнц-Херман Хопе (ДХС)
Основни податоци
Површина 35,59 км2
Надм. височина 7 м
Население 1.403 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49762
Повик. бр. 05939
Местоположба на Зуструм во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°55′0″N 7°16′0″E / 52.91667° СГШ; 7.26667° ИГД / 52.91667; 7.26667

Зуструм (германски: Sustrum) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Зуструм се наоѓа западно од реката Емс и непосредно на границата со Холандија.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Зуструм се граничи на север со општината Валхум во општинската заедница Дерпен, на исток со општината Клузе во општинската заедница Дерпен и општината Фрезенбург, на југ со општината Нидерланген и со градот Харен.


Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Зуструм, Нојзуструм и Зуструм-Мор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]