Валхум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валхум
Локалниот музеј во Валхум
Локалниот музеј во Валхум
Грб на Валхум
Валхум во рамките на Германија
Валхум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Дерпен
Градоначалник Алојз Милш (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,49 км2
Надм. височина 6 м
Население 1.640 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26907
Повик. бр. 04963
Портал www.Walchum.de
Местоположба на Валхум во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°56′0″N 7°16′0″E / 52.93333° СГШ; 7.26667° ИГД / 52.93333; 7.26667Координати: 52°56′0″N 7°16′0″E / 52.93333° СГШ; 7.26667° ИГД / 52.93333; 7.26667

Валхум (германски: Walchum) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу реката Емс на исток и границата со Холандија на запад, помеѓу градот Лер и окружниот град Мепен.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се: на север е општината Дерзум, на исток е општината Клузе, а на југ е општината Зуструм во општинската заедница Латен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]