Прејди на содржината

Хилкенброк

Координати: 52°59′0″N 7°42′0″E / 52.98333° СГШ; 7.70000° ИГД / 52.98333; 7.70000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хилкенброк
Грб на Хилкенброк
Хилкенброк во рамките на Германија
Хилкенброк
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Нордхимлинг
Градоначалник Бернхард Дифел (ДХС)
Основни податоци
Површина 11,1 км2
Надм. височина 10 м
Население 787 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26897
Повик. бр. 04493
Портал www.Hilkenbrook.de
Местоположба на Хилкенброк во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°59′0″N 7°42′0″E / 52.98333° СГШ; 7.70000° ИГД / 52.98333; 7.70000

Хилкенброк (германски: Hilkenbrook) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хилкенброк се наоѓа помеѓу градовите Папенбург и Фризојте.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Хилкенброк се граничи на северозапад со општината Естервеген, на исток со градот Фризојте во округот Клопенбург, на југ со општината Растдорф во општинската заедница Верлте и на југозапад со општината Лоруп (општинска заедница Верлте).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]