Хивен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хивен
Ветерница и воденица во Хивен
Ветерница и воденица во Хивен
Грб на Хивен
Хивен во рамките на Германија
Хивен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Зегел
Градоначалник Зимоне Боргман (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,24 км2
Надм. височина 30 м
Население 542 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49751
Повик. бр. 05952
Местоположба на Хивен во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°47′10″N 7°33′6″E / 52.78611° СГШ; 7.55167° ИГД / 52.78611; 7.55167Координати: 52°47′10″N 7°33′6″E / 52.78611° СГШ; 7.55167° ИГД / 52.78611; 7.55167

Хивен (германски: Hüven) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа неколку километри јужно од ридската област Химлинг, сместена помеѓу градовите Папенбург на северозапад и Хазелине на југ.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Хивен се граничи на север со општината Зегел, на исток со општината Лан, на југ со општината Леден и на запад со општината Грос Берсен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]