Нидерланген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нидерланген
Поранешно училиште во Нидерланген
Поранешно училиште во Нидерланген
Поранешно училиште во Нидерланген
Грб на Нидерланген
Нидерланген во рамките на Германија
Нидерланген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Латен
Месни единици 2
Градоначалник Херман Алберс (ДХС)
Основни податоци
Површина 29,37 км2
Надм. височина 9 м
Население 1.290 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49779
Повик. бр. 05933
Портал www.Niederlangen.de
Местоположба на Нидерланген во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°51′0″N 7°17′0″E / 52.85000° СГШ; 7.28333° ИГД / 52.85000; 7.28333Координати: 52°51′0″N 7°17′0″E / 52.85000° СГШ; 7.28333° ИГД / 52.85000; 7.28333

Нидерланген (германски: Niederlangen) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нидерланген се наоѓа помеѓу градовите Папенбург и Мепен на реката Емс.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Нидерланген се граничи на север со општината Зуструм, на исток со општините Фрезенбург и Латен, на југ со општината Оберланген и на запад со градот Харен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Нидерланген се состои од следниве места:

  • Нидерланген
  • Нидерланген-Зидлунг

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]