Верпело

Координати: 52°53′0″N 7°30′0″E / 52.88333° СГШ; 7.50000° ИГД / 52.88333; 7.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Верпело
Грб на Верпело
Верпело во рамките на Германија
Верпело
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Зегел
Градоначалник Херман Купер (ДХС)
Основни податоци
Површина 35,34 км2
Надм. височина 50 м
Население 1.088 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49751
Повик. бр. 05952
Местоположба на Верпело во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°53′0″N 7°30′0″E / 52.88333° СГШ; 7.50000° ИГД / 52.88333; 7.50000

Верпело (германски: Werpeloh) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во средишниот дел на Химлинг, чија највисока точка е возвишението Виндберг со 73 метри.[2]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Верпело се граничи на север со општината Нојбергер во општинската заедница Дерпен, на североисток со општината Бергер, на исток со општината Шпанхаренштете, на југ со општината Зегел и на запад со општината Ренкенберге во општинската заедница Латен, како и со општината Випинген во општинската заедница Дерпен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Jan van Dieken: Rund um den Windberg. In: Friesische Blätter. Eine heimatkundliche Beilage des General-Anzeiger, Rhauderfehn, Jg. 3 (1966), Nr. 2.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]