Бреденберг

Координати: 52°57′0″N 7°35′0″E / 52.95000° СГШ; 7.58333° ИГД / 52.95000; 7.58333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бреденберг
Грб на Бреденберг
Бреденберг во рамките на Германија
Бреденберг
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Нордхимлинг
Градоначалник Херман Ханекамп (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,92 км2
Надм. височина 12 м
Население 813 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL; alt ASD
Пошт. бр. 26897
Повик. бр. 05954
Портал www.Breddenberg.de
Местоположба на Бреденберг во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°57′0″N 7°35′0″E / 52.95000° СГШ; 7.58333° ИГД / 52.95000; 7.58333

Бреденберг (германски: Breddenberg) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бреденберг се наоѓа на северниот раб од ридската област Химлинг помеѓу градовите Папенбург и Ленинген. Низ местото рече реката Ое.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Бреденберг се граничи на североисток со општината Естервеген, на југоисток со општината Лоруп во општинската заедница Верлте, на југозапад со општината Бергер во општинската заедница Зегел и на северозапад со општината Зурволд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]