Прејди на содржината

Месинген

Координати: 52°28′0″N 7°28′0″E / 52.46667° СГШ; 7.46667° ИГД / 52.46667; 7.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Месинген
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Знаме на Месинген
Грб на Месинген
Месинген во рамките на Германија
Месинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Фререн
Градоначалник Ансгар Мај (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,43 км2
Надм. височина 34 м
Население 1.075 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49832
Повик. бр. 0 59 05
Портал www.messingen.de
Местоположба на Месинген во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°28′0″N 7°28′0″E / 52.46667° СГШ; 7.46667° ИГД / 52.46667; 7.46667

Месинген (германски: Messingen) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Општината Месинген се наоѓа околу 13 километри југоисточно од градот Линген.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Кон општината Туине припаѓаат следниве места:

  • Холенхорст
  • Кункенбеке
  • Литкенхолте со населбата Фелсберг
  • Нидертуине
  • Линденбринк
  • Дорф
  • Виндмиленберг

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Соседни општини на север се општините Туине, Бакум и Ланген и Ленгерих, на исток е градот Фререн, на југ е општината Бестен и на запад е градот Линген и општината Лине.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]