Хеде (Емсланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хеде
Воздушен поглед на Хеде
Воздушен поглед на Хеде
Грб на Хеде
Хеде is located in Германија
Хеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Дерпен
Градоначалник Антониус Полман (ДХС)
Основни податоци
Површина 31,1 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.542 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26892
Повик. бр. 04963
Портал www.heede-ems.de
Местоположба на Хеде во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°59′32″N 7°18′15″E / 52.99222° СГШ; 7.30417° ИГД / 52.99222; 7.30417Координати: 52°59′32″N 7°18′15″E / 52.99222° СГШ; 7.30417° ИГД / 52.99222; 7.30417

Хеде (германски: Heede) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Хеде се наоѓа во северниот дел на Емсланд, западно од реката Емс.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се: на север е општината Реде и градот Папенбург, на исток се општините Лее и Дерпен, на југ е општината Дерзум. На запад се граничи со Холандија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]