Шапен

Координати: 52°23′0″N 7°34′0″E / 52.38333° СГШ; 7.56667° ИГД / 52.38333; 7.56667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шапен
Старата камбанарија на католичката црква
Старата камбанарија на католичката црква
Старата камбанарија на католичката црква
Знаме на Шапен
Грб на Шапен
Шапен во рамките на Германија
Шапен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Шпеле
Градоначалник Карлхајнц Шретнер (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,63 км2
Надм. височина 38 м
Население 2.420 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 48480
Повик. бр. 0 54 58
Местоположба на Шапен во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°23′0″N 7°34′0″E / 52.38333° СГШ; 7.56667° ИГД / 52.38333; 7.56667

Шапен (германски: Schapen) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во јужниот дел на округот во Долна Саксонија. Низ општината тече Мосбеке и Гигел Аа.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Во општината се наоѓаат следниве места: Барвесте, Боркен, Брамхоф, Кирххоф, Краненмор и Феркамп.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на север се општините Бестен и Фререн во општинската заедница Фререн, на исток и југоисток со општината Хопстен и градот Херстел во округот Штајнфурт во Северна Рајна-Вестфалија и на запад со општините Шпеле и Лине.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]