Туине

Координати: 52°30′0″N 7°28′0″E / 52.50000° СГШ; 7.46667° ИГД / 52.50000; 7.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Туине
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Знаме на Туине
Грб на Туине
Туине во рамките на Германија
Туине
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Фререн
Градоначалник Карл-Хајнц Гебе (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,47 км2
Надм. височина 43 м
Население 1.821 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49832
Повик. бр. 0 59 02
Местоположба на Туине во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°30′0″N 7°28′0″E / 52.50000° СГШ; 7.46667° ИГД / 52.50000; 7.46667

Туине (германски: Thuine) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Туине се наоѓа околу 12 километри источно од градот Линген (Емс) и 50 километри северозападно од Оснабрик. Се наоѓа во средишниот дел на ридскиот и шумскиот предел Лингенер Хее, чија највисока точка со 91 метар е Виндмиленберг на границата со Ланген.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Туине припаѓаат следниве места:

  • Холенхорст
  • Кункенбеке
  • Литкенхолте со населбата Фелсберг
  • Нидертуине
  • Линденбринк
  • Дорф
  • Виндмиленберг

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на север се општините Ланген и Ленгерих, на исток е градот Фререн, на запад е градот Линген и на југозапад е општината Месинген.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]