Прејди на содржината

Емсбирен

Координати: 52°23′33″N 7°17′29″E / 52.39250° СГШ; 7.29139° ИГД / 52.39250; 7.29139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Емсбирен
Црквата во Емсбирен
Црквата во Емсбирен
Црквата во Емсбирен
Знаме на Емсбирен
Грб на Емсбирен
Емсбирен во рамките на Германија
Емсбирен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Месни единици 8
Градоначалник Маркус Зилис (ДХС)
Основни податоци
Површина 139,31 км2
Надм. височина 43 м
Население 10.300 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 74 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 48488
Повик. бр. 05903
Портал www.emsbueren.de
Местоположба на Емсбирен во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°23′33″N 7°17′29″E / 52.39250° СГШ; 7.29139° ИГД / 52.39250; 7.29139

Емсбирен (германски: Emsbüren) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Емс, околу 15 километри јужно од градот Линген и 15 километри северозападно од градот Рајне.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Емсбирен се наоѓа на реката Емс во триаголникот на градовите ЛингенРајнеНордхорн.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од осум места.

  1. Алде
  2. Берге
  3. Елберген
  4. Емсбирен
  5. Глезен
  6. Лешеде
  7. Листруп
  8. Меринген

Личности[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]