Шитторф

Координати: 52°19′0″N 7°13′0″E / 52.31667° СГШ; 7.21667° ИГД / 52.31667; 7.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шитторф

Schüttorf

Главниот плоштад на градот Шитторф
Главниот плоштад на градот Шитторф
Главниот плоштад на градот Шитторф
Знаме на Шитторф
Грб на Шитторф
Шитторф во рамките на Германија
Шитторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Шитторф
Градоначалник Јерн Тихтер (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,43 км2
Надм. височина 33 м
Население 12.937 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 666 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 48465
Повик. бр. 05923
Портал www.schuettorf.de
Местоположба на градот Шитторф во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°19′0″N 7°13′0″E / 52.31667° СГШ; 7.21667° ИГД / 52.31667; 7.21667

Шитторф (германски: Schüttorf; долногермански: Schüttrup) — мал град во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Шитторф е најстар град во округот, сместен близу границата со Холандија и покраината Северна Рајна-Вестфалија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Шитторф се наоѓа во крајниот југозападен дел на покраината Долна Саксонија, оддалечен околу десет километри од границата со Холандија. Градот се наоѓа помеѓу културните области на Емсланд и Вестфалија. Околината на градот е земјоделска.

Низ градот во насока југоисток-северозапад поминува реката Фехте, која продолжува во Холандија. Највисока точка во градот е 48 метри.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Градот Шитторф како дел од истоимената општинска заедница се граничи со другите членови на заедницата: Замерн на југоисток, Квендорф на северозапад и Енгден на север. Во рамки на округот, Шитторф се граничи со Бад Бентхајм на запад. На исток, градот се граничи со соседниот округ Емсланд (општината Емсбирен).

Клима[уреди | уреди извор]

Шитторф има средноевропска клима. Просечна годишна температура изнесува 8,5 степени, додека просечниот притисок изнесува 1.015,2 хектопаскали, додека просечните годишни врнежи изнесуваат 700 до 800 милиметри. Климата е субатлантска со свежи зими и релативно топли лета.

Клима на Шитторф
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Просечна максимална (°C) 4,0 4,9 8,3 12,7 17,2 20,3 21,5 21,4 18,7 14,1 8,0 4,9 13,0
Просечна температура (°C) 1,4 1,9 4,7 8,1 12,3 15,2 16,7 16,5 14,1 10,3 5,3 2,6 9,1
Просечна минимална (°C) −1,1 −1 −1,2 3,6 7,4 10,2 12,0 11,6 9,5 6,5 2,7 0,3 5,1
Просечно кол. врнежи (мм) 68 46 59 52 65 74 79 71 63 60 72 76 785
Извор: Climate-Data.org[2]

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет се состои од 31 избран член, што одговара за градови со број на жители помеѓу 12.001 и 15.000 жители.[3] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 12 септември 2021 година биле добиени следниве резултати:[4]

Партии и листи Удел Места
CDU Демохристијански сојуз на Германија 35,48 110
SPD Социјалдемократска партија на Германија 33,28 10
Grüne Сојуз 90/Зелени 16,28 5
FDP Слободна демократска партија 04,56 2
SL Шитторфска листа 04,18 1
AfD Алтернатива за Германија 04,12 1
Linke Левица 02,09 1*
Вкупно 100 31
Излезност = 54,23 %
*Кандидатот на Левица по изборите излегол од неговата партија и се приклучил на Зелените.[5]

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник од ноември 2016 година е Јерн Тихтер (CDU).

Список на градоначалници
Градоначалник Период
Франц Шојрман (подоцна CDU) 28 февруари 1924 – октомври 1942
15 февруари 1946 – 14 септември 1946
1952 – октомври 1956
Арнолд Хорстмајер (NSDAP) октомври 1942 – април 1945
(поставен од партијата)
Бернхард Ферволд април 1945 – 25 јануари 1946
(поставен од британската воена влада)
Ерих Кортман 1946–1949
Јохан Венинг (SPD) 5 јануари 1949–1952
октомври 1956 – 16 октомври 1972
Херман Бринкман (SPD) 16 ноември 1972 – 14 ноември 1988
Карл-Хајнц Драјер (SPD) 16 јануари 1989 – 8 ноември 2006
Томас Михаел Хамерлик (CDU) 8 ноември 2006 – 7 ноември 2016
Јерн Тихтер (CDU) од 7 ноември 2016

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Шитторф е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Klimadiagramm für Schüttorf
  3. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten Архивирано на 10 јуни 2020 г., abgerufen am 28. Dezember 2016.
  4. Ergebnis der Kommunalwahl 2021 auf votemanager.kdo.de; abgerufen am 19. September 2021.
  5. Jonas Schönrock (16.11.2021). „Schüttorfer Rat wählt Manfred Windhaus erneut zum Stadtdirektor“. GN online (германски). Посетено на 2021-11-16. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]