Прејди на содржината

Бокхорст (Долна Саксонија)

Координати: 53°02′0″N 7°35′0″E / 53.03333° СГШ; 7.58333° ИГД / 53.03333; 7.58333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бокхорст
Селската црква во Бокхорст
Селската црква во Бокхорст
Селската црква во Бокхорст
Грб на Бокхорст
Бокхорст во рамките на Германија
Бокхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Нордхимлинг
Градоначалник Манфред Меникес (ДХС)
Основни податоци
Површина 18,19 км2
Надм. височина 7 м
Население 945 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26897
Повик. бр. 04967
Портал www.gemeinde-bockhorst.de
Местоположба на Бокхорст во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 53°02′0″N 7°35′0″E / 53.03333° СГШ; 7.58333° ИГД / 53.03333; 7.58333

Бокхорст (германски: Bockhorst) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Бокхорст се наоѓа во близина на огромна мочурлива површина до каналот Кистен.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Бокхорст се граничи на север со општините Раудерфен и Остраудерфен во округот Лер, на југоисток со општината Естервеген и на југозапад со општината Зурволд, како и на исток со Затерланд во округот Клопенбург.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]