Ленгерих (Емсланд)

Координати: 52°33′0″N 7°32′0″E / 52.55000° СГШ; 7.53333° ИГД / 52.55000; 7.53333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ленгерих
Селската црква во Ленгерих
Селската црква во Ленгерих
Селската црква во Ленгерих
Грб на Ленгерих
Ленгерих (Емсланд) во рамките на Германија
Ленгерих (Емсланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Ленгерих
Градоначалник Герхард Вибе (ДХС)
Основни податоци
Површина 31,73 км2
Надм. височина 41 м
Население 2.704 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49838
Повик. бр. 05904
Портал www.lengerich-emsland.de
Местоположба на Ленгерих во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°33′0″N 7°32′0″E / 52.55000° СГШ; 7.53333° ИГД / 52.55000; 7.53333

Ленгерих (германски: Lengerich) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 15 километри источно од градот Линген.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

За да се разликува од Ленгерих (Вестфалија), местото во минатото било нарекувано „Ленгерих на Валаге“ или „Ленгерих во Хановер“.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ленгерих се наоѓа на североисточниот раб од Лингенер Хее, околу 15 километри источно од реката Емс и градот Линген.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Ленгерих се граничи на север со градот Хазелине и општината Дорен, на исток со општините Хандруп и Ветруп, на југ со општините Андервене, Фререн и Туине, на запад со општините Ланген и Герстен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]