Залцберген

Координати: 52°19′28″N 7°20′53″E / 52.32444° СГШ; 7.34806° ИГД / 52.32444; 7.34806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Залцберген
Црквата во Залцберген
Црквата во Залцберген
Црквата во Залцберген
Знаме на Залцберген
Грб на Залцберген
Залцберген во рамките на Германија
Залцберген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Месни единици 3
Градоначалник Андреас Кајзер (ДХС)
Основни податоци
Површина 53,31 км2
Надм. височина 38 м
Население 7.786 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 48499
Повик. бр. 05976
Портал www.salzbergen.de
Местоположба на Залцберген во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°19′28″N 7°20′53″E / 52.32444° СГШ; 7.34806° ИГД / 52.32444; 7.34806

Залцберген (германски: Salzbergen) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Емс, околу 25 километри јужно од градот Линген и 10 километри северозападно од градот Рајне.

Во него се наоѓа најстарата нафтена рафинерија, отворена во 1860 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во јужниот дел на округот на реката Емс. Се наоѓа на границата со вестфалскиот дел на Северна Рајна-Вестфалија и недалеку со границата со Холандија.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Залцберген на север се граничи со општината Емсбирен, на исток со општинската заедница Шпеле, на југ со градот Рајне и општините Нојенкирхен и Ветринген во округот Штајнфурт во Северна Рајна-Вестфалија и на запад со општинската заедница Шитторф во Грофовијата Бентхајм.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината има три единици: Холстен-Бекстен, Хумелдорф и Штајде.

  1. Холстен-Бекстен
  2. Хумелдорф
  3. Залцберген
  4. Штајде

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]