Клајн Берсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клајн Берсен
Селската црква
Селската црква
Грб на Клајн Берсен
Клајн Берсен is located in Германија
Клајн Берсен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Зегел
Градоначалник Томас Фикер (ДХС)
Основни податоци
Површина 16,93 км2
Надм. височина 29 м
Население 1.151 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49777
Повик. бр. 05965
Местоположба на Клајн Берсен во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°46′0″N 7°27′0″E / 52.76667° СГШ; 7.45000° ИГД / 52.76667; 7.45000Координати: 52°46′0″N 7°27′0″E / 52.76667° СГШ; 7.45000° ИГД / 52.76667; 7.45000

Клајн Берсен (германски: Klein Berßen) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Клајн Берсен се наоѓа неколку километри јужно од ридскиот масив Химлинг. Сместен е неколку километри североисточно од окружниот град Мепен, помеѓу реките Нордраде на северозапад и Мителраде на југоисток.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Клајн Берсен се граничи на север со општината Штаверн, на исток со општината Грос Берсен, на југ со градот Хазелине и на југозапад со градот Мепен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]