Бергер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бергер
Месниот музеј
Месниот музеј
Знаме на Бергер
Грб на Бергер
Бергер is located in Германија
Бергер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Зегел
Градоначалник Јирген Ермес (СДП)
Основни податоци
Површина 55,25 км2
Надм. височина 40 м
Население 945 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26904
Повик. бр. 05953
Портал www.boerger-huemmling.de
Местоположба на Бергер во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°54′0″N 7°31′0″E / 52.90000° СГШ; 7.51667° ИГД / 52.90000; 7.51667Координати: 52°54′0″N 7°31′0″E / 52.90000° СГШ; 7.51667° ИГД / 52.90000; 7.51667

Бергер (германски: Börger) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во средишниот дел на Химлинг, сместена помеѓу градовите Мепен на југозапад, Папенбург на северозапад и на североисток.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Бергер се граничи на север со општините Зурволд и Бреденберг во општинската заедница Нордхимлинг, на исток со општините Лоруп во општинската заедница Верлте и со општината Шпанхаренштете, на југ со општината Верпело и на запад со општините Випинген и Нојбергер во општинската заедница Дерпен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]