Андервене

Координати: 52°30′38″N 7°34′21″E / 52.51056° СГШ; 7.57250° ИГД / 52.51056; 7.57250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Андервене
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Знаме на Андервене
Грб на Андервене
Андервене во рамките на Германија
Андервене
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Фререн
Месни единици 2
Градоначалник Рајнхард Шредер (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,52 км2
Надм. височина 36 м
Население 890 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49832
Повик. бр. 0 59 02
Местоположба на Андервене во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°30′38″N 7°34′21″E / 52.51056° СГШ; 7.57250° ИГД / 52.51056; 7.57250

Андервене (германски: Andervenne) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу градовите Фререн и Фирстенау и околу 20 километри источно од реката Емс и градот Линген, на јужната страна на Лингенер Хее. Во општинското пдорачје се наоѓа југоисточниот брег на Залското Езеро.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Туине припаѓаат следниве места:

  • Андервене-Обердорф
  • Андервене-Нидердорф

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини на север се општините Ленгерих и Хандруп, обете во општинската заедница Ленгерих, на исток е градот Фирстенау во истоимената општинска заедница во округот Оснабрик и на југозапад е градот Фререн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]