Дерпен

Координати: 52°58′0″N 7°20′12″E / 52.96667° СГШ; 7.33667° ИГД / 52.96667; 7.33667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дерпен
Главниот плоштад во Дерпен
Главниот плоштад во Дерпен
Главниот плоштад во Дерпен
Знаме на Дерпен
Грб на Дерпен
Дерпен во рамките на Германија
Дерпен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Дерпен
Градоначалник Манфред Гердес (ДХС)
Основни податоци
Површина 33,06 км2
Надм. височина 16 м
Население 5.447 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 165 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26892
Повик. бр. 04963
Портал www.doerpen.de
Местоположба на Дерпен во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°58′0″N 7°20′12″E / 52.96667° СГШ; 7.33667° ИГД / 52.96667; 7.33667

Дерпен (германски: Dörpen) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Дерпен се наоѓа во југоисточниот триаголник на каналот Кистен и реката Емс. Окружниот град Мепен се наоѓа околу 30 километри на југ, а градот Папенбург се наоѓа околу 14 километри северно од Дерпен.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се општините Хеде, Лее и Нојлее на север, општините Зурволд во општинската заедница Нордхимлинг и Нојбергер на исток, општините Випинген и Клузе на југ и општините Валхум и Дерзум на запад.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]