Грос Берсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Берсен
Грб на Грос Берсен
Грос Берсен is located in Германија
Грос Берсен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Зегел
Градоначалник Рајнхард Курлеман (ДХС)
Основни податоци
Површина 20,76 км2
Надм. височина 23 м
Население 695 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49777
Повик. бр. 05965
Местоположба на Грос Берсен во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°46′0″N 7°30′0″E / 52.76667° СГШ; 7.50000° ИГД / 52.76667; 7.50000Координати: 52°46′0″N 7°30′0″E / 52.76667° СГШ; 7.50000° ИГД / 52.76667; 7.50000

Грос Берсен (германски: Groß Berßen) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во областа Химлинг, помеѓу градот Мепен на југозапад и Зегел на североисток.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Грос Берсен се граничи на север со општината Зегел, на исток со општината Хивен, на југ со општината Леден во општинската заедница Херцлаке и со градот Хазелине и на запад со општината Клајн Берсен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]