Прејди на содржината

Зегел

Координати: 52°51′0″N 7°31′0″E / 52.85000° СГШ; 7.51667° ИГД / 52.85000; 7.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зегел
Главниот плоштад
Главниот плоштад
Главниот плоштад
Знаме на Зегел
Грб на Зегел
Зегел во рамките на Германија
Зегел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Зегел
Градоначалник Гинтер Вухерпфених (ДХС)
Основни податоци
Површина 55,2 км2
Надм. височина 35 м
Население 8.041 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49751
Повик. бр. 0 59 52
Местоположба на Зегел во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°51′0″N 7°31′0″E / 52.85000° СГШ; 7.51667° ИГД / 52.85000; 7.51667

Зегел (германски: Sögel) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Во Зегел се наоѓа дворецот Клеменсверт подигнат во периодот 1737-1749 од Јохан Конрад Шлаун за изборниот кнез Клеменс Август Баварски.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Зегел се наоѓа на јужниот раб од Химлинг, а источно од него се наоѓа изворишното подрачје на Нордраде, притока на Емс.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Зегел на север се граничи со општините Верпело и Шпанхаренштете, на исток со општините Верлте и Лан во општинската заедница Верлте, на југ со општините Хивен, Клајн Берсен и Грос Берсен и на запад со општината Штаверн, како и со општините Латен и Ренкенберге во општинската заедница Латен.

Историја[уреди | уреди извор]

Поголемиот дел од средиштето на населбата било уништено од канадската војска откако градот бил освоен во април 1945 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]