Прејди на содржината

Клузе

Координати: 52°55′0″N 7°19′0″E / 52.91667° СГШ; 7.31667° ИГД / 52.91667; 7.31667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Клузе
Поглед на местото Штајнбилд
Поглед на местото Штајнбилд
Поглед на местото Штајнбилд
Клузе во рамките на Германија
Клузе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Дерпен
Градоначалник Херман Борхерс (ДХС)
Основни податоци
Површина 25,26 км2
Надм. височина 10 м
Население 1.731 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26892
Повик. бр. 04963, 04966, 05933
Местоположба на Клузе во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°55′0″N 7°19′0″E / 52.91667° СГШ; 7.31667° ИГД / 52.91667; 7.31667

Клузе (германски: Kluse) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Општината Клузе се наоѓа на реката Емс, десет километри источно од холандската граница на половина пат помеѓу окружниот град Мепен на југ и градот Папенбург на север.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Соседни општини се: на север е општината Дерпен, на исток е општината Випинген, на југ се општините Ренкенберге, Фрезенбург и Зуструм во општинската заедница Латен, на запад се општините Валхум и Дерзум.

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]