Штаверн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штаверн
Грб на Штаверн
Штаверн во рамките на Германија
Штаверн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Зегел
Градоначалник Герд Роде (UWG)
Основни податоци
Површина 50,96 км2
Надм. височина 20−51 м
Население 1.056 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49777
Повик. бр. 05965
Портал www.stavern.de
Местоположба на Штаверн во рамките на округот Емсланд
Карта
Координати 52°47′0″N 7°25′0″E / 52.78333° СГШ; 7.41667° ИГД / 52.78333; 7.41667Координати: 52°47′0″N 7°25′0″E / 52.78333° СГШ; 7.41667° ИГД / 52.78333; 7.41667

Штаверн (германски: Stavern) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во јужниот дел на Химлинг, околу 15 километри североисточно од окружниот град Мепен.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Штаверн се граничи на северозапад со општината Латен, на североисток со општината Зегел, на исток со општините Грос Берсен и Клајн Берсен, на југ со градот Мепен и на запад со градот Харен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]