Прејди на содржината

Нојлее

Координати: 53°00′0″N 7°24′0″E / 53.00000° СГШ; 7.40000° ИГД / 53.00000; 7.40000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојлее
Воздушен поглед на Нојлее (2013 г.)
Воздушен поглед на Нојлее (2013 г.)
Воздушен поглед на Нојлее (2013 г.)
Грб на Нојлее
Нојлее во рамките на Германија
Нојлее
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Дерпен
Градоначалник Хана Томан (WGN)
Основни податоци
Површина 13,62 км2
Надм. височина 8 м
Население 804 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 26909
Повик. бр. 0 49 68
Местоположба на Нојлее во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 53°00′0″N 7°24′0″E / 53.00000° СГШ; 7.40000° ИГД / 53.00000; 7.40000

Нојлее (германски: Neulehe) — општина во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Нојлее се наоѓа во северниот дел на округот помеѓу Лер и Мепен.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се: на север е градот Папенбург, на исток е општината Зурволд на општинската заедница Нордхимлинг, на југ е општината Дерпен и на запад е општината Лее.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]