Бокхорст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бокхорст
Грб на Бокхорст
Бокхорст is located in Германија
Бокхорст
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Штајнбург
Месна заед. Шенефелд
Градоначалник Ларс Насауер
Основни податоци
Површина 5,87 км2
Надм. височина 44 м
Население 137 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IZ
Пошт. бр. 25560
Повик. бр. 04892
Местоположба на Бокхорст во рамките на округот Штајнбург
Карта
Координати 54°4′N 9°24′E / 54.067° N; 9.400° E / 54.067; 9.400Координати: 54°4′N 9°24′E / 54.067° N; 9.400° E / 54.067; 9.400

Бокхорст (германски: Bokhorst) — општина во округот Штајнбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)