Прејди на содржината

Дерпен (општинска заедница)

Координати: 52°57′N 7°18′E / 52.950° СГШ; 7.300° ИГД / 52.950; 7.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Улица во Дерпен
Грбот на општинската заедница

Дерпен (германски: Dörpen) — општинска заедница во округот Емсланд, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Дерпен.

Општинската заедница Дерпен се состои од следниве општини:

  1. Валхум
  2. Випинген
  3. Дерзум
  4. Дерпен
  5. Клузе
  6. Лее
  7. Нојбергер
  8. Нојлее
  9. Хеде

52°57′N 7°18′E / 52.950° СГШ; 7.300° ИГД / 52.950; 7.300