Ленгерих (општинска заедница)

Координати: 52°31′N 7°31′E / 52.517° СГШ; 7.517° ИГД / 52.517; 7.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Ленгерих (германски: Lengerich) — општинска заедница во округот Емсланд, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Ленгерих.

Општинската заедница Ленгерих се состои од следниве општини:

  1. Бавинкел
  2. Ветруп
  3. Герстен
  4. Ланген
  5. Ленгерих
  6. Хандруп

52°31′N 7°31′E / 52.517° СГШ; 7.517° ИГД / 52.517; 7.517