Прејди на содржината

Линдендорф

Координати: 52°28′59″N 14°25′59″E / 52.48306° СГШ; 14.43306° ИГД / 52.48306; 14.43306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Линдендорф
Црква во Линдендорф
Црква во Линдендорф
Црква во Линдендорф
Линдендорф во рамките на Германија
Линдендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месна заед. Зелов-Ланд
Месни единици 4
Градоначалник Волфганг Волтер (независен)
Основни податоци
Површина 40,13 км2
Надм. височина 44 м
Население 1.322 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15306
Повик. бр. 033601
Местоположба на Линдендорф во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Карта
Координати 52°28′59″N 14°25′59″E / 52.48306° СГШ; 14.43306° ИГД / 52.48306; 14.43306

Линдендорф (германски: Lindendorf) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)